Z Nowym Rokiem (szykuję się na Dzień Babci)

Wiynszuja Wom szczyńścio, zdrowio, Błogosławiyństwa Bożego od Pana Boga Miłego na tyn Nowy Rok!

Ale nie na tyn, a na wszyski lata, puki żyć bydziecie; a po śmierci Królestwo Niebieski!

jabłka w grudniu

Tak się kiedyś na Śląsku składało życzenia noworoczne. W niektórych rodzinach zwyczajowe życzenia przetrwały, tradycja została zachowana i można czasem jeszcze ten tekst usłyszeć (co bardzo cieszy), nawet z ust najmłodszego pokolenia :)

Ja nauczyłam się wiynszować od Babci Mojej Kochanej (tej od pierników i wszelkich kulinariów), która nigdy nie wypuściła mnie z objęć w Nowy Rok, jeśli nie usłyszała ode mnie porządnych życzeń. „Porządnych” to znaczy takich „po naszymu”, jak powyżej. Uważam, że bardzo dobrze się dzieje, że tradycja nie zanika. Zaskoczyło mnie bardzo pozytywnie, kiedy przyszła do mnie jedna z moich uczennic (dziewczynka ośmioletnia) i powitała mnie właśnie w ten sposób.

Czas składania tradycyjnych życzeń noworocznych powoli dobiega końca (jutro święto Trzech Króli, kto nie zdążył z wiynszowaniem ma jutro ostatnią szansę). Ja zaczęłam już myśleć o kolejnej okazji do składania życzeń – nadchodzących dużymi krokami Dniu Babci i Dniu Dziadka. Kilka pomysłów na kartki już mam, teraz trzeba je realizować.

dla babci pionowa

Dzisiaj pochwalę się tym, co najprawdopodobniej trafi w ręce mojej (właśnie tej od wiynszowanio) babci. Zaszalałam trochę z kształtem bazy, zrobiłam coś w formie kopertówki spiętej ozdobną taśmą (obwolutą nakładaną na kartkę). Właśnie ta ukwiecona „taśma” sprawia wrażenie przepychu, bo sama w sobie kartka jest bardzo prosta. Życzenia w środku są włożone na osobnej karteczce o szerokości bazy, na zdjęciach tego nie widać.

dla babci tylko wstążka

Kartka zrobiona niemalże bez wykrojników (z wykrojnika są jedynie listeczki), wykorzystałam tylko dziurkacze, nożyczki ozdobne i narzędzie do cięcia kółek.

dla babci po otwarciu

Ciekawa jestem, czy w innych regionach Polski kultywowane są tradycyjne sposoby składania życzeń noworocznych. Kto z was chodzi „po wiynszowaniu”?

jabłka w grudniu1 jabłka w grudniu2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>